Bogini, czy możemy porozmawiać?
Termin Bogini określa formę archetypu rozpoznawanego w sobie jak i w kobietach, którymi się otaczamy, a także w mitologii, literaturze, filmach, serialach. W mitach odnajdujemy mocne cechy, ale także zranienia poszczególnych bogiń. Są to te same konflikty, jakie mamy my kobiety współczesne. HERA, żona Zeusa jest w konflikcie z Afrodytą, boginią kochanką, Atena, urodzona w zbroi, nie dopuszcza kobiecych, miękkich uczuć, odcięta jest od matki jaką reprezentuje Demeter i zmysłowej miłości Afrodyty itd.
Rozpoznając archetypy bogiń i ich charakterystyczne cechy dowiadujemy się, dlaczego my kobiety tak bardzo się między sobą różnimy, dlaczego jedne kobiety pragną mieć męża i dzieci, inne cenią niezależność i pną się po szczeblach kariery, niektóre szukają intensywnych emocji, a jeszcze inne samotności i duchowości, w zależności od tego, która bogini jest w niej aktywna.
Szerzej temat Bogiń w nas, kobietach opisała Jean Shinoda Bolen. Więcej znajdziesz w książkach Shinody Boginie w każdej kobiecie i Boginiczne archetypy dojrzałej kobiecości dostępnych pod adresem Wydawnictwa Yemaya: info.yemaya@wp.pl
Kilka fragmentów książki:
„Kiedy kobieta zda sobie sprawę z oddziaływujących na nią sił, zdobywa władzę, którą przynosi wiedza. „Boginie” są potężnymi, niewidzialnymi siłami, które kształtują zachowanie i emocje.Wiedza na ich temat jest nowym, poszerzającym świadomość terytorium. Gdy kobieta wie, które „boginie” w niej dominują, ma świadomość swoich instynktów, priorytetów, umiejętności i możliwości odnalezienia sensu życia”
“Starożytne Greczynki wiedziały, która bogini jest ich opiekunką i składały jej hołd. Dary na ołtarzu składały również tej bogini, której opieki właśnie potrzebowały.”
“W psychice współczesnych kobiet boginie przejawiają się jako archetypy, mogące – podobnie jak w starożytnej Grecji – domagać się ofiarnych darów. Często dominują nad charakterem osób im poddanych. Kobieta, nawet nie wiedząc, jakiej bogini jest podporządkowana, i tak przejawia swoje powiązanie z określonym archetypem, czasem przez całe życie, czasem przez znaczną jego część.”
“W psychice kobiety mogą być obecne wszystkie boginie. Jednak w indywidualnych przypadkach jedne się aktualizują (nabierają energii i rozwijają się) a inne nie.”
“Oczekiwania rodziców wobec dziecka wzmacniają rozwój jednych archetypów, a tłumią inne. Rodzina nagradzająca i wspierająca córkę w tym, co rozwija się w niej w naturalny sposób, powoduje że czuję się ona dobrze ze sobą i może zajmować się ważnymi dla siebie sprawami. Inaczej dzieje się z dziewczyną, której rodzina nie aprobuje wzorców patronującej jej bogini.”
cdn.