Kalendarz Spirala

Kalendarz Spirala 2020

Kiedy uczestniczę w kręgach lub spotkaniach z rdzennymi nauczycielami, którzy od pewnego czasu udostępniają nam swoją mądrość, odczuwam tęsknotę. Dotykam tego co jest utracone ale głęboko znajome i, prawdziwe. To tęsknota za powrotem do korzeni, do połączenia z mądrością moich przodków.

Rdzenne plemiona od zawsze funkcjonowały w jedności z otoczeniem. Świadomość świętości całej przyrody i pełnej szacunku relacji z Matką Ziemią, która uważana jest za świadomą, żywą istotę, jest podstawą duchowości starych kultur. Od zarania dziejów pierwiastek kobiecy uważano za najważniejszą siłą stwórczą w świętym naturalnym środowisku.

Kobiety były szanowane jako te które dają życie. Starsze kobiety traktowano jako strażniczki czuwające nad fizycznym i duchowym przetrwaniem rodziny, a tym samym całej społeczności. Były opiekunkami mitu i rytuałów, dzięki którym utrwalano świadomość jedności i tożsamości społeczności. Z kobietami konsultowano każdą poważniejszą decyzję dotyczącą przetrwania rodziny, a tym samym całego narodu. To one brały pod uwagę skutki jakie decyzje te mogą spowodować w życiu ich dzieci, wnuków, prawnuków, siedmiu następnych pokoleń.

W mądrości rdzennych mieszkańców naszej planety możemy szukać remedium na kryzysy naszej chorej cywilizacji.

Zmiany może przynieść głębokie zrozumienie naszego miejsca w porządku wszechświata, przywrócenie szacunku dla naszej współzależności z naturalnym środowiskiem. Szacunek do przodków i powrót co celebrowania dawnych świąt związanych z kołem roku może przynieść głębokie poczucie harmonii i poczucie, że wszystko pozostaje w należytym porządku. Jestem Alicja, córka Stanisławy i Józefa, wnuczka Stanisławy, Mieczysława, Zofii i Walerego, prawnuczka Franciszki, Franciszka, Józefy, Franciszka, Józefy, Jakuba, praprawnuczka Ewy i Mateusza, Zofii i Teofila, prapraprawnuczka Katarzyny.

Cena kalendarza 48 zł. Z rabatem 45 zł + 10 zł koszt wysyłki lub 15 zł dwóch egzemplarzy. Zamówienia prosimy przesyłać na adres: alicja.bednarska8@wp.pl

Kilka rozkładówek:

Kalendarz Spirala 2019

Wszystko co nas otacza ma swój początek i koniec. Tak jak spirala, jeden z najstarszych symboli znalezionych na naczyniach i figurkach kobiet, pochodzących z neolitu, wychodząc ze środka rozwija się do pełni, aby pomału się zwinąć, i następnie zacząć rozwijać się od nowa.

Księżyc po trzydniowym nowiu ukazuje się nam w kształcie rogalika, symbolizując młodą dziewczynę, która razem z Luną dorasta. Staje się Pełnią, jak w pełni dojrzała kobieta i zaczyna maleć, by zniknąć. Podobnie jak stara mądra kobieta, zwana często starką, staruchą lub wiedźmą, umiera, by narodzić się na nowo.

Wszystko na świecie ma swoje powtarzające się cykle. Kiedy rano wstajemy – jest początek dnia, który rozwija sią do południa i zwija do wieczora i nocy. Kiedy coś zaczynamy, np. idziemy do pracy, kina, na zakupy mamy ten sam rytm – początek, pełnię i zakończenie. Ten sam cykl obserwujemy na kole roku. Wiosną natura się budzi. Obserwujemy pierwsze delikatnie zielone młode listki na krzakach i drzewach, pojawiają się pierwiosnki, krokusy, żonkile, tulipany, gałęzie stroją się w drobne kwiatki z których w pełni lata dojrzeją w sadach dorodne owoce, na polach w warzywnych ogrodach pojawią się  warzywa. Na jesieni Matka Ziemia obdaruje nas całym bogactwem swoich darów. Robimy przetwory i zapasy na zimę. Czas kiedy natura odpoczywa. My w tym czasie też chętnie to robimy.

Kiedy z Elą wyciągałyśmy kartę tarota, po to by znaleźć temat do obecnego kalendarza. Przyszedł do nas nowy początek. Nie przeczuwałyśmy wtedy, że będzie to rzeczywiście nowy początek.

Ela z żalem zrezygnowała z pracy nad kalendarzem. W tym miejscu bardzo dziękuję ci Elu za wspólne tworzenie Spirali. Wniosłaś bardzo wiele, wniosłaś profesjonalizm. Edycję Spirali 2019 przygotowałyśmy z moją córką Martyną. Dla nas to Nowy początek.

Kilka rozkładówek:

Kalendarz Spirala 2018

Hasłem przewodnim jest: Przejście

Początkiem naszej pracy nad każdą edycją Spirali jest ten cudowny moment, gdy pytamy karty tarota Motherpeace o temat wiodący. Zapalone świece, zapach kadzidła, w skupieniu wypowiadana intencja i otwartość na odpowiedź. Prosimy, by mądrość Bogini poprowadziła dłoń ku karcie, której przekaz będzie nas inspirować przez najbliższy rok. Jest. Patrzymy na nią, wsłuchując się w jej głos, sprawdzamy, co w nas rezonuje. Karta na 2018 rok to dwa pnie brzóz na czarnym tle, a pod nimi, wśród korzeni, biały szkielet otoczony przez pięknego węża. I podpis: Śmierć.

Jedyne, co w naszym życiu jest pewne, to zmiana. Koniec zapowiadający początek.  Nasze ziemskie życie jest wielokrotnym umieraniem starego, które robi miejsce na nowe. Gdy odchodzi dzieciństwo, przepoczwarzamy się w młode kobiety; kiedy kończy się młodość, odkrywamy skarby dojrzałości; po rozpadzie związku możemy odnaleźć radość niezależności; wchodząc w rolę matki, żegnamy się z egoistyczną beztroską; utrata pracy jest okazją do przewartościowania życia i nadania mu nowego sensu; po menopauzie stajemy się soczystymi wiedźmami świadomymi swojej mocy.  Każdy etap naszego życia to zmiana. Spirala, symbol wiecznego odradzania, znów się zaczyna rozwijać, prowadząc nas ku temu, co jeszcze nieznane.

Żeby to nowe mogło się narodzić, konieczna jest wewnętrzna transformacja. Zmienia się nasz obraz świata i samych siebie, hierarchia wartości, punkty odniesienia. Wyłaniamy się wtedy piękniejsze, silniejsze, mądrzejsze. Jak wąż na karcie tarota – jego stara, poszarzała skóra linieje, odsłaniając wspaniałe kolory, nową jakość.

Transformacja, przejście między starym a nowym, to największy dar od Bogini.

Kilka rozkładówek Spirali 2018:

Kalendarz Spirala 2016 

Hasłem przewodnim jest: Ta Która Wie

Drogie Kobiety,

Tekst ten piszemy w sierpniu, tuż przed wysłaniem kalendarza do druku. Wokół rozleniwiający upał, lato powoli przełamuje się ku obfitości jesiennych zbiorów, Wielka Bogini, która jeszcze kilka miesięcy temu była młodą dziewczyną, stała się dojrzałą kobietą, świadomą swoich twórczych mocy, z miłością patrzącą na bogactwo swojego stworzenia.

Dla nas to także czas cieszenie się z owoców, które dojrzały z zasianych wcześniej ziaren.  Z radością myślimy o tym, że oto znów dzielimy się z Wami mądrością i talentami tylu wspaniałych kobiet, naszych Autorek.

Towarzyszy nam też lekka ekscytacja. Kalendarz Spirala zyskał nową oprawę. Zrezygnowałyśmy ze spirali na rzecz „książkowej” okładki. Skłoniły nas ku temu Wasze liczne głosy, że kalendarz jest nieco za ciężki do damskiej torebki (a chcecie, by zawsze Wam towarzyszył) i że cena jest dość wysoka. Mamy nadzieję, że zmiany, które wprowadziłyśmy, są tym, czego oczekiwałyście i przyjmiecie je przychylnie. Dzięki nim kalendarz jest lżejszy i prawie o 10 złotych tańszy.

Te ostatnie dni pracy nad kolejnymi wydaniami kalendarza są dla nas szczególnie przyjemne również dlatego, że wtedy właśnie ostateczną postać zyskuje tekst umieszczony na końcu. Właściwie nie ma nawet tytułu.  Kilka stron krótkich notek o kobietach, które w siostrzanej wymianie ofiarowały nam swoje prace, wiersze, fragmenty prozy, obrazy, grafiki zdjęcia. Imię, nazwisko i zwięzłe, wręcz lakoniczne informacje o tym, kim są, czym się zajmują, co jest dla nich ważne. Jedne Autorki znamy osobiście, z niektórymi blisko się przyjaźnimy, ale są też takie, które znamy tylko z korespondencji mailowej. Za tymi kilkuzdaniowymi wizytówkami kryją się cudowne, mądre, utalentowane kobiety, które nas inspirują, wzbogacają, pokazują nam różnorodność kobiecych doświadczeń, dzięki którym nasz świat staje się lepszy.  Tak naprawdę doświadczenia, wglądy i dokonania każdej z nich wystarczyłyby na zapełnienie całego kalendarza. Serdecznie zachęcamy, byście i Wy poświęciły tym notkom swoją uwagę. Może w tym gronie znajdziecie kobiety, które już spotkałyście na swojej drodze, może z innymi zechcecie nawiązać kontakt. W wielką satysfakcją i niejaką dumą myślimy o tym, że tworząc nasz kalendarz przyczyniamy się do budowania bliskich, coraz szerszych więzi między kobietami.

Kilka rozkładówek Spirali 2016:

Kalendarz Spirala 2015

Drogie Kobiety,

już po raz trzeci spotykamy się w wielkim kobiecym kręgu Spirali – kalendarza dla kobiet tworzonego przez kobiety. Tak jak w każdym kręgu dzielimy się naszymi doświadczeniami i naszą mądrością, ucząc się nawzajem i inspirując. Za każdym razem, gdy czytamy ofiarowane do kalendarza teksty i oglądamy obrazy i grafiki, czujemy ogromną wdzięczność, że jesteśmy częścią kobiecej wspólnoty.

Spirala to symbol świętego, kosmicznego cyklu życia, śmierci i odrodzenia, który każda z nas ma zapisany w swoim ciele. Ten cykl jest jak oddech Wszechświata. „To pierwotny ruch, który żyje w kształcie muszli, wodnym wirze, uwolnionym kołysaniu bioder rodzącej”, pisze Zosia Rzepecka. I w cyklu lunarnym, w którym Księżyc, osiągnąwszy pełnię, powoli zanika, by znów odrodzić się w nowiu.

Gdy przychodzi nów, siadamy z innymi kobietami w ciemności, by w tej chwili przejścia oddać to, co jest źródłem cierpienia, czego trzymamy się uparcie, przyzwyczajone do destrukcyjnych wzorców, choć nam już nie służą. Oddajemy to, co stare – nieraz z bólem, ale i z ufnością, że zgodnie ze świętym prawem Wielkiej Matki w to miejsce narodzi się nowe.

Pracę nad nową edycją Spirali jak zawsze zaczęłyśmy od ceremonii. Zapaliłyśmy świecę, okadziłyśmy szałwią siebie i ołtarz, a potem poprosiłyśmy karty kobiecego tarota Motherpeace o wskazówkę, jaki powinien być temat przewodni kalendarza na 2015 rok. Wyciągnęłyśmy XVI kartę Wielkich Arkanów – Wieżę. Oto na wieży z cegieł z czerwonej gliny siedzi naga kapłanka i gołymi rękami chwyta błyskawice. U stóp wieży zebrała się społeczność – kobiety i dzieci stoją wokół narysowanej na piasku podwójnej spirali i dwóch pająków, które w kulturze Indian Hopi są symbolem wędrówki.  Obok płonie wielkie ognisko. Przekazem tej karty jest zmiana, znaczące przejście do nowego miejsca i spalenie w ogniu tego, co stare. Wieża to karta bogini Kali, która wbrew obiegowym przekonaniom nie jest złaknionym krwi potworem, lecz Wielką Matką, która mieczem prawdy i ognia niszczy fałsz i występki przeszłości. Śmierć starego, którą ona niesie, jest błogosławieństwem, bo umożliwia uzdrawiającą transformację.

Jaką to zmianę zapowiada bogini Kali? Dokąd nas poprowadzi? Odpowiedź była dla nas oczywista: z powrotem do domu. Tam, gdzie kiedyś byłyśmy, a skąd zostałyśmy wygnane. Do domu świętości życia i świętości ciał kobiet i mężczyzn. Do domu, w którym umiałyśmy usłyszeć głos naszego serca i naszej intuicji.

Jesteśmy głęboko wdzięczne wszystkim kobietom, które przyczyniły się do powstania Spirali. Dziękujemy Wam za Wasze teksty, obrazy, za umieszczenie reklam, które pozwalają nam sfinansować druk kalendarza.  I oczywiście zapraszamy do współtworzenia kolejnej edycji.

Zespół redakcyjny: Alicja i Elżbieta

Kilka rozkładówek Spirali 2015:

Kalendarz Spirala 2014

Kalendarz dla kobiet Spirala, wzorowany na słynnym amerykańskim We’Moon. 164 strony, blisko 100 kolorowych ilustracji, inspirujące teksty znanych autorek, dokładne godziny przechodzenia Słońca i Księżyca do kolejnych znaków, fazy Księżyca, równonoce i przesilenia, opisy świąt na Kole Roku, czyli to, co każda wiedźma wiedzieć powinna.

Spirala 2015 to wyjątkowy kalendarz dla kobiet tworzony przez kobiety. Jest czymś więcej niż notatnikiem, w którym zapisuje się kolejne spotkania, zebrania i zaznacza nieprzekraczalne terminy. Spirala to kalendarz-spotkanie. Z kobietą w sobie i z innymi kobietami. Na 164 stronach znajdziecie inspirujące teksty znanych autorek (m.in. Aniji Miłuńskiej, Tanny Jakubowicz-Mount, Hanny Samson, Renaty Dziurdzikowskiej) oraz blisko 100 kolorowych obrazów i grafik (m.in.  Magi Korbel, Lidii Bonieckiej, Justyny Stoszek, Moni Worsztynowicz, Agnieszki Ziobrowskiej-Mosak,).

W kalendarzu są także:

* fazy Księżyca

* dokładne godziny wejścia Księżyca i Słońca do kolejnych znaków

* najważniejsze święta boginiczne

* horoskop słoneczny dla każdego znaku

Drogie Kobiety,

to już druga edycja Spirali ­– kalendarza dla kobiet tworzonego przez kobiety. Dlaczego Spirala? Bo to symbol świętego prawa życia, które mówi, że wszystko nieustannie rodzi się z tego samego źródła, a potem do niego powraca. Spirala to symbol mocy Bogini Matki – dającej życie i dającej śmierć. Tę moc każda z nas ma zapisaną w swoim ciele.

W spiralnym rytmie rozwija się też cykl lunarny – Księżyc rodzi się w nowiu, a osiągnąwszy pełnię, powoli zanika, by znów się odrodzić. I właśnie Pełnia jest tematem przewodnim naszego kalendarza na rok 2014. Zapytałyśmy różne kobiety, co to dla nich oznacza i otrzymałyśmy wiele ciekawych, inspirujących odpowiedzi. Jest więc pełnia życia, która trwa chwilę, a przecież jest nieskończona. Jest pełnia kobiecości rozumiana jako sposób relacji ze światem zewnętrznym i pełnia duchowa w ujęciu tantrycznym, rozumiana jako połączenie energii kobiecej i męskiej. Jest pełnia niedziałania, czyli otwartość na każdą pojawiającą się chwilę. I stan, gdy ciało kobiety wyPEŁNIA rozwijające się w niej życie.

Ścieżka rozwoju prowadzi do odnalezienia pełni w sobie. Każda z nas z pewnością doświadcza lub doświadczyła tego inaczej. Może to być olśnienie, że nie potrzebuję partnera czy partnerki, żeby czuć się całością. Albo świadomość, że wiem, kim jestem, czyli wiem, jakie wydarzenia mnie ukształtowały – nie winię za nie okoliczności ani innych ludzi, tylko biorę odpowiedzialność za to czego, mnie nauczyły i jakie odnalazłam w nich zasoby. Znając swoje zasoby, znam swoją wartość. Wiem, czego muszę się jeszcze nauczyć.

Zdaję sobie sprawę, że jestem częścią większej rodziny, którą tworzę z innymi ludźmi, zwierzętami i przyrodą. Jestem częścią Natury. Umiem znaleźć wdzięczność w sercu za wszystko, co mnie spotyka, dlatego dostrzegam świętość w każdej chwili dnia. Żyję świadomie, by zostawić Matkę Ziemię w lepszym stanie dla siedmiu pokoleń, które po mnie przyjdą.

Zespół redakcyjny

Kalendarz Spirala 2013

Rok 2013 pod hasłem SIOSTRZEŃSTWO!

Drogie Kobiety,

spełniło się nasze marzenie. Wydałyśmy kalendarz będący czymś więcej niż notatnikiem, w którym zapisuje się kolejne zebrania, narady i zaznacza nieprzekraczalne terminy. Spirala to kalendarz spotkanie. Z kobietą w sobie i z innymi kobietami.

Od wielu lat kupowałyśmy wydawany w amerykańskim Oregonie kalendarz We’Moon, wiedząc, że jego siłą są nie tylko piękne teksty i ilustracje, ale corazliczniejsza wspólnota kobiet połączonych podobnym sposobem widzenia świata i podobnymi pragnieniami.

Pomysł polskiej wersji We’Moonpojawiał się w kilku miejscach już wcześniej, między innymi w Stowarzyszeniu Kobiet Dakini, w Kręgu Starszyzny. Mamy świadomość, że zaszczyt urzeczywistnienia tego celu przypadł nam dzięki wzbierającej sile energii wielu kobiet.

Naszemu kalendarzowi dałyśmy tytuł Spirala, a tematem przewodnim na 2013 rok jest Siostrzeństwo. Spirala to symbol duchowego dziedzictwa kobiet, motyw znajdowanyna tysiącach figurek Bogini odkrywanych w miejscach neolitycznych wykopalisk w całej niemal Europie.

Nasza kultura i cywilizacja znalazły się w kryzysie. Najwyższy czas przywrócić równowagę dającą nadzieję następnym pokoleniom. Najwyższy czas przywrócić połączenie z duchowymi korzeniami i kobiecym aspektem człowieczeństwa. W patriarchalnym świecie kobiecość i kobieca energia są lekceważone i deprecjonowane. Pęd za dobrami materialnymi tłumi głos potrzeb duchowych, ale głód połączenia z Prawdą i Źródłem istnieje i domaga się zaspokojenia. Świat potrzebuje kobiet, kobiecej duchowości i mądrości, a my potrzebujemy siebie nawzajem. Siostrzeństwo ma wielką moc.

Jesteśmy wdzięczne kobietom z Kręgu Berckana, wśród których pomysł wydania kalendarza zaczął się materializować: Iskrze, Kasi, JuDu, Ewie, Ajnie, Agacie, Agnieszce, Oldze i wielu innym. Dziękujemy za wielką pomoc naszym Siostrom ze Stowarzyszenia Dakini – Wasza wiara, że się uda, dodawała nam sił i energii. Dziękujemy wszystkim autorkom za szczodre i bezinteresowne dzielenie się swoimi pracami – ten kalendarz to Wy! Serdeczne wyrazy wdzięczności kierujemy do kobiet, których z braku miejsca nie możemy tu wymienić z imienia, a które na kolejnych etapach powstawania kalendarza inspirowały nas i wspierały. Mamy Was w swoich sercach.

Dziękujemy też kobietom z zespołu We’Moon, które z wielkim entuzjazmem zareagowały na nasz pomysł i przysłały nam swoje błogosławieństwo.

Oddajemy Wam pierwszą edycję kalendarza Spirala. Wkrótce zaczynamy pracę nad kolejnym wydaniem – wierzymy, że za rok spotkamy się w jeszcze liczniejszym gronie, w jeszcze większym kręgu kobiet.

Zespół redakcyjny: Alicja, Ela, Lidia i Martyna

Kalendarz

Spirala

Updating…

  • Brak produktów w koszyku.